Zakażenie u kobiet ciężarnych wirusem opryszczki – dr n. med. Magdalena Magnowska Luboń, Tarnowo Podgórne

ginekolog luboń

U osób zakażonych wirusem opryszczki HSV1/2 występuje zwiększone prawdopodobieństwo zakażenia innymi patogenami przenoszonymi drogą płciową w tym HIV. W badaniach wykazano, że ciąża sprzyja reaktywacji wirusa co wiąże się ze zwiększonym prawdopodobieństwem nawrotów tej choroby. Przebieg zakażeń HSV w ciąży może być cięższy i dłuższy niż u innych chorych, a czasem nietypowy. Jak postępować w przypadku zakażenia wirusem opryszczki w ciąży? – odpowiada dr n. med. Magdalena Magnowska specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej, Luboń, Tarnowo Podgórne.

Przezłożyskowa transmisja HSV w okresie do 20 tygodnia ciąży, może być przyczyną poronienia według niektórych danych nawet w 25% przypadków. Infekcja HSV zwiększa również ryzyko porodu przedwczesnego.

Do zakażenia płodu lub noworodka może dojść:

  • wewnątrzmacicznie,
  • okołoporodowo,
  • po porodzie.

Najczęściej do transmisji wirusa dochodzi podczas porodu (około 85% wszystkich przypadków zakażeń). W przypadku zakażenia wewnątrzmacicznego objawy są widoczne bezpośrednio po urodzeniu lub do 24-48 godzin po porodzie. Na skórze noworodka mogą być widoczne pęcherzyki, nadżerki i zbliznowaceniea. Niekiedy występuje zapalenie naczyniówki oka oraz nieprawidłowości rozwojowe takie jak małoocze, małogłowie i wodogłowie.

Leczenie pierwotnego zakażenia opryszczką u kobiet ciężarnych należy rozpocząć jak najszybciej. Wczesne włączenie leczenia przeciwwirusowego hamuje dalszy wysiew zmian oraz zapobiega występowaniu powikłań i nawrotów. Należy podkreślić, że stosowanie miejscowych leków przeciw HSV (kremy, żele), chociaż łagodzi i zmniejsza objawy, nie zapobiega nawrotom opryszczki.

Objawowa opryszczka narządów płciowych w terminie porodu jest bezwzględnym wskazaniem do ukończenia ciąży przez cięcie cesarskie.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz ginekologii onkologicznej. Dr n. med. Magdalena Magnowska przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń i Tarnowo Podgórne. Wizyty należy umawiać pod numerem 691-051-851.

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników