Nowotwór w ciąży – dr n. med. Magdalena Magnowska – ginekolog-onkolog, Luboń, Tarnowo Podgórne


Pojęcie „nowotwór w ciąży” oznacza rozpoznanie nowotworu od momentu zajścia w ciążę do 12 miesięcy po porodzie. Większość przypadków diagnozowana jest w okresie poporodowym.

Nowotwór w ciąży to nie tylko kwestie związane z prowadzeniem właściwego postępowania diagnostycznego oraz terapeutycznego. Jest to również wyzwanie pod względem utrzymania prawidłowego stanu psychicznego kobiety i osób bliskich. Dr n. med. Magdalena Magnowska specjalista w dziedzinie położnictwa iginekologii oraz ginekologii onkologicznej zajmuje się diagnozowaniem nowotworów układu rozrodczego – także u pacjentek ciężarnych.

Schemat badań wykonywanych w celu ustalenia rozpoznania i zaawansowania nowotworu oraz leczenia musi uwzględniać specyfikę okresu ciąży. Należy mieć na uwadze skuteczność leczenia i bezpieczeństwo przyszłej matki, ale również konieczne jest zabezpieczenie płodu i przyszłego noworodka przed niepożądanymi działaniami prowadzonego postępowania przeciwnowotworowego.

Wystąpienie nowotworu w ciąży wymaga:

  • prowadzenie leczenia przeciwnowotworowego w wyspecjalizowanych ośrodkach, 
  • konieczność ścisłej współpracy między ginekologami-położnikami i neonatologami oraz onkologami różnych specjalności.

Bezwzględna konieczność współpracy i wymiany doświadczeń jest niezbędna z powodu wzrastającej częstości występowania nowotworów złośliwych w okresie ciąży, co wynika — przede wszystkim — z coraz późniejszego wieku kobiet decydujących się na macierzyństwo. 

Rozpoznanie nowotworu złośliwego powinno być oparte na wyniku badania patomorfologicznego. Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do wykonywania biopsji narządów, w których znajdują się podejrzane zmiany. Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do przeciwnowotworowego leczenia chirurgicznego. Większość leków cytotoksycznych można bezpiecznie stosować w II i III trymestrze ciąży – wskazuje dr n. med. Magdalena Magnowska ginekolog-onkolog Luboń,Tarnowo Podgórne.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz  ginekologii onkologicznej. Dr n. med. Magdalena Magnowska przyjmuje w gabinecie lekarskim w miejscowości Luboń i Tarnowo Podgórne. Wizyty należy umawiać pod numerem 691-051-851

Informacje zawarte na blogu mają charakter informacyjny i nie stanowią porady medycznej oraz nie powinny zastępować konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników