Antybiotyk we wczesnej ciąży

Antybiotyk we wczesnej ciąży

Na pytanie, czy stosowanie antybiotyków podczas ciąży jest bezpieczne dla dziecka zadaje sobie niejedna mama, która była poważnie przeziębiona na początku ciąży. Dr n. med. Magdalena Magnowska – specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz w ginekologii onkologicznej wskazuje, że każdy lek stosowany podczas ciąży powinien być najpierw skonsultowany z lekarzem.


Antybiotyk może być stosowany w ciąży wyłącznie, gdy istnieją ścisłe wskazania medyczne takie jak infekcja bakteryjna lub grzybiczna. Istnieje grupa leków, które mogą być bezpiecznie stosowane podczas ciąży takie jak:

  • penicylina,

  • amoksycyklina,

  • ampicylina,

  • cefuroksym.

Jednak z należytą ostrożnością należy stosować nawet dozwolone rodzaje antybiotyków w pierwszych tygodniach ciąży, o czym zawsze decyduje dr n. med. Magdalena Magnowska – specjalista w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz w ginekologii onkologicznej. Pamiętaj, zawsze informuj lekarza, że jesteś w ciąży, aby mógł właściwie dobrać bezpieczne dla Ciebie i dla dziecka leczenie.

Zapraszamy do skorzystania z konsultacji medycznej specjalisty w dziedzinie  ginekologii onkologicznej i położnictwa dr n. med. Magdaleny Magnowskiej w gabinecie lekarskim w Tarnowie Podgórnym oraz umówienie się na wizytę pod numerem 691-051-851.

Źródło: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników